Kdo má odpovědnost za stravování dětí? Bufet nebo rodiče?

Pamlsková vyhláška se od září zmírní. Je to však dobrá zpráva? Já myslím, že ano. Sice bych byl radši, kdyby se zrušila zcela, ale alespoň se ukazuje, že zdravý rozum ještě úplně neumřel. Přesto kritiky zmírňování pamlskové vyhlášky chápu. Chtějí aby děti byli zdravé, proti tomu nelze nic namítat. Jenže zákazy a restrikce tohoto typu nic neřeší. Příčina obézních dětí je jinde, než ve školních bufetech. Když si děti nebudou moci koupit sladkosti v bufetu, tak to udělají v kterékoliv samošce, po cestě do školy. Anebo by snad někdo chtěl např. zakazovat i obchody s potravinami ve vzdálenosti do 500 metrů od školy? To už by bylo opravdu absurdní, nemyslíte?

Tady se však zapomíná na jednu důležitou věc – na odpovědnost. Kdo má odpovědnost za stravování dětí? Školní bufet nebo rodiče? Pokud si děti přinesou špatné stravovací návyky z rodiny, škola je jen těžko změní. Odpovědnost za své děti mají jednoznačně rodiče. Vždy to tak bylo a není přípustné, aby jim tato odpovědnost byla sebrána ve jménu nějakého kolektivního „dobra“.

Chceme-li svobodnou a demokratickou společnost, pak musíme trvat i na osobní odpovědnosti. Člověk se ničemu nenaučí, když ho budeme stále vodit za ručičku a izolovat od okolního světa. 

Proto nesmíme dopustit, aby rodičovská odpovědnost byla nahrazena tou státní. Pak by se klidně mohlo stát (a někde se to již děje – např. v Norsku skrze Barnevernet), že by se děti staly doslova majetkem státu. A to doufám, že nikdo z nás nechce. 

„Slova poučují, příklady táhnou.“

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *