Čtvrt století v dobré společnosti

Před čtvrt stoletím se Česká republika stala členem NATO

V březnu 1999 jsme vstupovali do výjimečného společenství 16 států, které se zavázaly být jeden pro druhého štítem a mečem. Dnes po 25 letech jsme ve společnosti 32 zemí euroatlantické civilizace. Z NATO se stala nejsilnější obranná aliance na světě (přes 70 % celosvětových investic do armády mají právě země NATO), chránící více než 12 % obyvatel planety Země.

Do Severoatlantické aliance jsme vstupovali proto, abychom na obranu nebyli už nikdy sami. A dnes? Nikdy jsme nebyli silnější.

Nesmíme usnout na vavřínech

Při této příležitosti se hodí zamyslet se nad slovy prezidenta Václava Havla o Severoatlantické alianci, jenž pronesl při podpisu protokolu o přistoupení ČR do NATO v roce 1999: „Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě.“

Právě ona spoluzodpovědnost je pro dnešek tématem více než aktuálním. Po mnoha letech konečně (i kvůli ruské agresi na Ukrajině) dáváme obraně ten pravý důraz. Uvědomujeme si, že plnění aliančních závazků nám i našim spojencům přináší kýženou obranyschopnost.

Budiž je tedy modernizace AČR – nákup bitevníků F-35, vrtulníků Venom a Viper, tanků Leopard, BVP CV 90, atd., zdárným pokračováním spoluzodpovědné obrany nás i našich hodnot. Potažmo celé euroatlantické civilizace.

AP, 12. 3. 2024

Foto: Poučení se z historie…

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *