Kupujte české výrobky – má to smysl!

oznacuje-kvalituMnozí se mně ptají, jak vlastně svojí vlasti pomoci, jak to udělat aby vlastenectví nebylo jen prázdným pojmem, bez viditelných výsledků. Řeknu vám, odpověď na tuto otázku není jednoduchá.

Ale způsobů jak pomoci je mnoho. Může to být dobrovolná služba např. u červeného kříže či jiných “pomáhajících“ profesí. Ale také nakupování (převážně) českých výrobků je velmi dobrá a hlavně jednoduchá pomoc své zemi. A jak ukázal nedávný výzkum, Češi opět začínají tuzemským výrobkům věřit, což je velmi pozitivní zpráva.

Proč tedy kupovat výrobky českých výrobců?

Peníze, které v České republice vyděláte, se tímto způsobem vrátí zpátky do českých kapes, do kapes českých výrobců. Tím tedy umožníte aby lidé zde měli práci, aby se mohlo rozvíjet místní i celostátní podnikání, aby mohli výrobci platit daně českému státu a ten peníze zase přerozdělovat do různých sfér české společnosti.

Když zakoupíte zahraniční výrobek, peníze za něj utracené se dostanou do rukou cizinců (zahraničních vlastníků), kteří na rozvoj České republiky nijak nepřispívají. A nejen to, ale také podporujeme nesmyslné převozy. Proč tedy produkovat tuny oxidu uhličitého na převoz česneku z Číny, když ho můžeme pěstovat např. v Polabí, v místě kde vždy rostl?

Možná namítnete: „Vždyť existují podniky se zahraničními vlastníky, které zaměstnávají české občany, nemám tedy kupovat jejich výrobky?“ Ano, těchto podniků je v dnešní době spousta, i když se tak některé netváří. Příkladem mohu uvést Plzeňský Prazdroj (SABMiller), automobilku Škoda (Volkswagen Group), či Kofolu (HOOP Group). U těchto podniků jde sice zisk do rukou cizinců, ale zaměstnávají občany České republiky a tím zajišťují i rozvoj regionů. Je to tedy ošemetná věc.

V první řadě je třeba si všímat kde byl výrobek vyroben. Hledejme označení: Vyrobeno v České republice, Made in Czech republic, Země původu – Česká republika aj.

Opravdu kvalitní české výrobky jsou označeny i speciálními značkami, upozorňující spotřebitele na tuto skutečnost. Je to např.  Český výrobek, Česká kvalita, CZECH MADE, KlasA a jiné.

český výrobekKlasAčeský výrobekczech made

Další podrobnosti k značkám lze nalézt na www.spotrebitele.info/znacky/index.html

Co na závěr říci? To co se v České republice bude vyrábět, chovat či pěstovat mají v rukou pouze spotřebitelé. Od nás jdou finanční prostředky na podporu domácích, tuzemských výrobců, jen my můžeme ovlivnit kvalitu a původ prodávaných výrobků.

Pamatujte: Kupujte české výrobky – Má to smysl!

Aleš Procházka

Napsáno pro Svornost.com, zveřejněno 27.2.2012

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *